מכללת סלע וערוץ 2 משתפים פעולה במסגרת התוכנית "עבודה עברית". בפינה הקבועה של מכללת סלע, מסבירים מנהלים מסלע, על לימודי המחשבים והעבודה בתחום. לחץ למשרות הפתוחות כרגע בסלע.

איך אנשי מחשבים שומרים על כושר ?
אנשי מקצוע בתחום המחשב מצויים במרוץ מתמיד אחרי החידושים האחרונים בתחום. איך הם מצליחים?
מאת: רועי רחמני, מכללת סלע

תחום המחשבים הוא אחד התחומים המקצועיים הדינמיים ביותר. טכנולוגית המחשוב מתרחבת לעוד ועוד תחומים, משתנה, מחליפה את הדרך הבסיסית בה אנו משתמשים במחשב, הופכת כיוון ומושטת על כלים חדשים. בבסיסם המחשבים והתוכנות של היום פועלים על אותם עקרונות שהם פעלו לפני 50 שנה, אולם ההנדסה, הטכנולוגיה והכלים שמאחורי פיתוח המוצרים והפרויקטים השתנו מקצה לקצה, לפחות, בכל עשור. השינויים התכופים הללו מעמידים אתגר לא פשוט בפני אנשי המקצוע. מהנדס תוכנה אשר סיים לימודיו ומתקבל לעבודה בפרויקט חדשני יעבוד עליו כשלוש עד חמש שנים ואז יעבור לפרויקט אחר. בהיותו מנוסה בטכנולוגיה עליה עבד יש סבירות גבוהה שגם את הפרויקט הבא יבצע בטכנולוגיה דומה. במקביל, כאמור, העולם הטכנולוגי זז קדימה במהירות מסחררת וכך כעבור מספר לא רב של שנים, ימצא המהנדס שלנו את עצמו עם ניסיון של שבע - עשר שנים בטכנולוגיה לא עדכנית לחלוטין. במידה שיצטרך או ירצה להחליף מקום עבודה, הוא יתקשה מאוד לנצל את הידע והניסיון הטכני שלו. אם יתמזל מזלו ויצליח למצוא מקום עבודה חדש, הוא ירגיש שבמידה רבה עליו להתחיל מאפס, כאשר מהנדסים צעירים עם ידע רלבנטי יותר מתחרים בו על אותם מקומות עבודה. .

לשמור על כושר מקצועי

כדי לא ליפול למלכודת מפחידה זו יש לשמור על כושר מקצועי. ואיך עושים זאת נכון? לימודים ותרגול הם המפתח. אבל קל לומר - הרבה יותר קשה ליישם. כאשר לחוצים בעבודה ועם המחויבויות המשפחתיות קל לראות כיצד שמירת הכושר המקצועי נדחית לשוליים. לכן אני מציעה את תוכנית ה- " יום-חודש-רבעון-קיץ וחורף ". הרעיון הוא שבכל יום עלינו להשקיע בקריאת מאמר או חוברת מקצועית בנושא טכנולוגי חדש, נושא שאנו לא עוסקים בו ביום-יום. פעם בחודש עלינו להשתתף בפעילות מקצועית / חצי יומית, כגון כנס, בית פתוח, הרצאת אורח ובלבד שתהיה בתחום המקצועי ותחדש. בטווח היותר רחב עלינו לצאת ממקום העבודה לפעילות מקצועית לימודית. פעם ברבעון יש לצאת לפעילות של יום-יום וחצי ופעמיים בשנה (קיץ וחורף) לצאת לקורס מקיף של שלושה-חמישה ימים. המפתח כאן הוא פעילות שהיא מחוץ למשרד. רק מחוץ למשרד יש סיכוי שנוכל להתנתק מהיום-יום ולהשקיע בעתידנו המקצועי. בפעילויות מחוץ למשרד גם ניתן לפגוש עמיתים למקצוע ממקומות אחרים וללמוד איך הדברים נראים "בחוץ" וגם להחליף חוויות מקצועיות.

איך המעסיקים מתייחסים לנושא?

מעסיקים שרוצים בטובת החברה לטווח רחוק ובשימור עובדים, מבינים את הנושא ומוכנים להשקיע בו. זו לא השקעה קטנה! מדובר הן בעלות ימי עבודה, הן בעלות הקורסים עצמם והן בעלות של ה-"זמן לשוק", כלומר העיכובים בהתקדמות הפרויקט. יחד עם זאת, אני מציעה לעובדים להעדיף לעבוד במקום אשר נותן להם את האפשרות לצאת בצורה מסודרת ללימודים, על פני מקומות המציעים תנאים טובים יותר. עובדים רבים אף מכניסים לחוזה העבודה האישי שלהם את הנושא, כך שהם בעצם רואים זאת כחלק מהתמורה בגין עבודתם. אין ספק שיש מעסיקים המנסים לחסוך (שזה כשלעצמו לגיטימי) אבל בסופו של חשבון זה פוגע בהם. מה שחשוב לזכור הוא, שגם אם לא עובדים עם טכנולוגיה חדשה, עצם ההיכרות איתה מאפשרת להתאים את הפתוח לקליטתה בעתיד, בצורה מהירה ויעילה יותר. לכן עובדים מעודכנים יכולים לעזור בכך שהם מכינים את החברה שלהם לעתיד.

ואיך המכללה עוזרת בשמירה על הכושר?

ראשית אנו מרצים סדרות רבות של בתים פתוחים הנערכים בשעות הערב המוקדמות. מדובר במסגרות המציגות את עיקרי הטכנולוגיות החדשות סמוך לזמן שחרורן לשוק. הבתים הפתוחים כשמם כן הם – הם פתוחים לכל והם מוצעים חינם לקהיליית הלקוחות שלנו. יש לנו גם ערוץ טכנולוגי המשדר באינטרנט כל הזמן הרצאות של מיטב המומחים שלנו מהארץ ומחו"ל. גם ערוץ זה הינו שירות בחינם לקהילה שלנו. מעבר לכך אנו מפיקים כנסים בינלאומיים בהם מרצים מיטב המומחים מהעולם. הכנס מאפשר למהנדסי התוכנה נגישות למומחים מספר אחד בעולם וחוסך את עלויות הנסיעה לחו"ל ומאפשר להם לפגוש את האנשים שכתבו את מיטב הספרות הטכנולוגית בעולם. מעבר לזאת, אנו מציעים מגוון רב של קורסי השתלמויות ברמה הגבוהה ביותר, על-ידי מיטב היועצים ומנהלי הפרויקטים בארץ על מנת שכל איש מקצוע יוכל לבוא וללמוד ולשמור על עדכניות הידע שלו בכל עת, וכמובן על כושרו המקצועי.

בהצלחה !

זו ההזדמנות שלכם להצטרף לאחד ההסמכות המקצועיות והמקיפות ביותר בארץ, ללמוד מן המרצים הטובים ביותר, ולקבל הסמכה בינלאומית יוקרתית
לפרטים נוספים ותיאום פגישת ייעוץ אישית התקשרו עכשיו:
*סלע (*959 מטל' נייד), או 1-700-700-678