ללמוד ניהול מערכות מחשבים – מקצוע עם אפשרויות קידום
מנהלי מערכות מחשבים מתחילים מלמטה אבל יכולים להתקדם לתפקידי מפתח רוחביים בארגונים ואף להגיע לתפקידים מקבילים לסמנכ"ל.
מאת: מורן גימפל, מכללת סלע
אין ספק שמקצוע ניהול מערכות מחשב הינו אחד המקצועות הפחות מוכרים במשק. בכתבה זו ננסה לשפוך מעט אור על המקצוע, כיצד לומדים אותו, יתרונותיו והתפקידים שיש למקצוע להציע.

מה מהות המקצוע של ניהול מערכות מחשב ?

מקצוע ניהול מערכות מחשב עוסק בתפעול וניהול מערך המחשבים הארגוני. החל בהתקנת המחשבים, החיבור שלהם לרשת, התקנת תוכנות קצה ותוכנות שרתים, טיפול בתקלות טכניות הקשורות למחשבים, שמירה ואבטחת המידע הארגוני והפיכתו לזמין לדרגים הצורכים אותו, דאגה לשימוש יעיל במשאבי המחשב, תכנון התקצוב של מערך המחשבים וניצול יעיל שלו ומציאת פתרונות טכניים יצירתיים לבעיות המחשוב.

מה מאפיין את העבודה בתחום ?

העבודה בתחום ניהול המערכות מתאפיינת בדינמיות רבה. העובדים בתחום חייבים ללמוד ולהתחדש כל הזמן. עליהם להכיר את כל הקשת הרחבה של הכלים בעולם המחשבים. עליהם להכיר את עולם החומרה, התוכנה והתקשורת ואת יחסי הגומלין בניהם. בכל אחד מהעולמות הללו עליהם להכיר את מגוון הפתרונות הקיימים. לדוגמא ארגונים משתמשים היום במחשבים שולחניים, בשרתים, במחשבים ניידים ולאחרונה בטלפונים סלולאריים חכמים. מנהל המערכת חייב לדעת כיצד מערכת הדוא"ל פועלת על כל אחד מאלו, כיצד מתקינים אותה ומגדירים אותה נכון כך שהיא תפעל ביעילות ובמקסימום בטיחות. זו הסיבה שבמכללה הלימודים מקיפים נושאים אלו מכל ההיבטים שלהם. הלימודים הינם מעשיים מאוד וכוללים תרגול ופרויקטים מעשיים לרוב, על מנת לחשוף את הסטודנטים למגוון טכנולוגיות וכלים.

היכן מוצאים תפקידים כאלו ?

אנו פוגשים את הבוגרים שלנו במגוון מקומות עבודה. לכל חברה וארגון גדול (כגון בנקים, מוסדות ממשלתיים, אוניברסיטאות, חברות תעשייה, חברות היי-טק וכד') יש מערך של אנשי ניהול מערכות. המערך מציע תפקידים לאנשים מתחילים ולמנוסים. גודל המערך נגזר,בדרך כלל, מגודל החברה. בחברות בסדר גודל בינוני (20-100 עובדים לערך) נמצא בדרך כלל איש ניהול מערכות אחד או שניים. בחברות גדולות יותר (200 ויותר עובדים) נמצא צוות של עובדים שעשוי במקרה של ארגון גדול כמו בנק להיות ממש מחלקה שלמה שכוללת 30-40 עובדים ואף יותר. מערכים גדולים במיוחד של אנשי ניהול מערכות נמצא בחברות תקשורת גדולות (כגון בזק, חברות סלולאר וכד') ובחברות המתמחות באספקת שירותי ניהול מחשבים לחברות בינוניות וקטנות על-ידי מיקור חוץ. בהיותם של הלימודים לימודים מעשיים, הסטודנטים היותר טובים מוצאים עבודה תוך כדי השלבים האחרונים ללימודים.

מה חשיבותם של תפקידים אלו לארגון ?

מדובר בתפקידי מפתח קריטיים לארגון. עבור רוב הארגונים בימנו הפעולה התקינה והזמינה של מערך המחשוב הינה קריטית. קחו לדוגמא בנק. הבנק מתנהל סביב לשעון באינטרנט ובכל מני מכונות כספים משוכללות. אם מערכך המחשבים של הבנק קורס ולו לשעה אחת, הבנק מפסיד עסקית ותדמיתית כסף רב. לכן מי שאחראים לתחזוקה השוטפת של מערכך המחשבים הינם אנשים קריטיים לארגון.

היכן לומדים את מקצוע ניהול המערכות ?

מדובר במקצוע מעשי טכני עם היבטים ניהוליים מובהקים. בארץ לומדים אותו אך ורק במכללות פרטיות במסגרת לימודי הסמכה ותעודה. הלימודים נחלקים ללימודים רוחביים מקיפים, הכוללים תוכניות עשירות ומגוונות העוסקות בתחומים רבים ולימודים יותר ממוקדים המלמדים רק פאן אחד ספציפי של המקצוע במסגרת לימודי תעודה. אצלנו במכללה אנו מאפשרים לסטודנטים גם לימודי הסמכה מקיפים וגם לימודי תעודה ממוקדים וקצרים. הסטודנטים לא חייבים להתחייב מראש למסלול מלא. ניתן להתחיל בקורס תעודה קצר יחסית ולהשלים לאחר מיכן הסמכה שלמה. כמו כן הלומדים בבית הספר למקצועות מערכות מחשבים יכולים לבצע מבחני הסמכה בינלאומיים ולקבל תעודות המוכרות באלפי ארגונים בעולם.

מהם מסלולי הקידום של המקצוע ?

מדובר באחד התחומים המאפשרים התקדמות רבה לעוסקים בו. לרוב מתחילים בביצוע של עבודות שטח פשוטות. אבל המקצוע מאפשר התקדמות בשני כיוונים. יש המתקדמים במסלול הניהול ומגיעים עד לעמדות מנמ"ר (מנהל מערכות מידע או מנהל מערכות מחשב) שהיא בדרך כלל העמדה הבכירה ביותר בתחום ומקבילה לעיתים לדרגת סמנכ"ל בארגון. כיום ארגונים רבים נעזרים במערכות מידע שהפכו מזמן לאסטרטגיים עבור הארגון. המנמ"ר חולש על כלל המערך הטכני ועל התקציבים הקשורים בשמירה על חדשנותו. מאידך יש המתקדמים על-ידי התמקצעות בתחום ספציפי כגון אבטחת מידע, אופטימיזציה של רשתות, מערכות תוכנה ספציפיות וכד'. המקצוענים בתחום עובדים בדרך כלל כיועצים עצמאיים או מתאם חברות מתמחות ונותנים שירותים ברמה מקצועית גבוהה לארגונים גדולים. זו ההזדמנות שלכם להצטרף לאחד ההסמכות המקצועיות והמקיפות ביותר בארץ, ללמוד מן המרצים הטובים ביותר, ולקבל הסמכה בינלאומית יוקרתית.

לפרטים נוספים ותיאום פגישת ייעוץ אישית התקשרו עכשיו:
*סלע (*959 מטל' נייד), או 1-700-700-678