ללמוד תוכנה ומחשבים - לא מה שחשבתם !
מקצוע הנדסת התוכנה עבר בשנים האחרונות מהפך דרמטי. למרות המיתוס של החנון המרובע, מדובר באחד המקצועות היותר יצירתיים וסוערים שהמשכורות והאפשרויות בו הם כמעט ללא גבולות.
מאת: מורן גימפל, מכללת סלע
אין ספק שהמשכורות הגבוהות והאפשריות הרבות העומדות בפני הבוגרים, הופכים את מקצועות התוכנה והמחשבים ליוקרתיים וקורצים. למרות זאת מעטים מכירים היטב את המקצוע ואת האפשרויות הגלומות בו ויש לא מעט סטיגמות ומיתוסים שרצוי לברר לפני שבוחרים או פוסלים את המקצוע. כיום מקצוע התוכנה נחלק לשני תחומים עיקריים: פיתוח תוכנה ובדיקות תוכנה. הראשון עוסק באפיון, תכנון ויצירת תוכנה והשני בבדיקתה. היות שהתוכנות הפכו למורכבות ביותר יש צורך בתהליך הנדסי של בדיקת ההתאמה של התוכנה למפרט הדרישות וניפוי שגיאות מתוך הקוד של התוכנה (באגים בלשון המקצועית) - בזה עוסקים בודקי התוכנה. בניגוד לסטיגמה הרווחת של החנון המרובע, מדובר במקצועות יצירתיים מאוד. למעשה העובדים בתחום, בתחומי הפתוח והבדיקות, נדרשים כמעט בכל יום, למצוא פתרונות יצירתיים לבעיות חדשות. כמעט ואין מצב בו חוזרים על אותה פעולה שוב ושוב. לכן חשוב ללמוד כיצד לחשוב מחוץ לקופסה תוך שימוש בכלים שבתוך הקופסה.סטיגמה נוספת קשורה לכך שמדובר במקצוע קר, מנוכר שבו יושבים כל היום מול המחשב. המציאות היא כמובן שונה. בתחום יש מקצועות ותפקידים הדורשים הרבה תכנון ועיצוב, שאינם קשורים לעבודה טכנית מול המחשב. יש גם מקצועות אפיון וניתוח בהן עובדים רוב הזמן מול לקוחות וחברי הצוות ולא עוסקים באינטראקציה מאסיבית עם המחשב.

מה המאפיינים של הלימודים בתחומי פתוח התוכנה?

הולכים עם הראש בעננים ועם הרגלים על הקרקע. כלומר הבוגר חייב ללמוד להכיר את התמונה הכוללת של המערכת ״מלמעלה״ אבל גם חייב להיות מאוד בקיא בפרטים הטכניים ״מלמטה״. היופי במקצוע הוא שמשלבים בין שתי ראיות העולם הללו ועובדים מתוך הכרות מעמיקה ומשותפת שלהן. מחד לא מסתפקים בהבנה כללית של הנושא ומאידך גם לא מרגישים בורג קטן במערכת. לדוגמא, כדי לתכנת נכון מערכת ממשקים גראפיים חייבים להבין את התהליכים המתרחשים בכל הרמות. בדוגמא שלנו כשמזיזים את העכבר בין חלונות שונים חייבים להבין מה קורה במערכת בכללותה ויחד עם זאת גם איך טכנית ניתן להתערב בכל שלב ושלב ולהתאים תהליכים אלו לצרכים של התוכנה אותה אנו בונים. לכן במכללה אנו מלמדים מגוון מקצועות, גם תיאורטיים וגם טכניים ולא מסתפקים רק בתוכנית טכנית בסיסית. המשותף לכל המקצועות זה תרגול מעשי, הממחיש כיצד התיאוריה והחיים האמיתיים קשורים זה לזה. מדובר במקצוע המתחדש תדיר. זה מאוד קורץ ללומדים מכיוון שקשה להשתעמם בלימודים או בעבודה. קריירה במחשבים פירושה ללמוד דברים חדשים כל הזמן. זה מעניין ומבטיח מפני השחיקה בעבודה שכה מאפיינת מקצועות רבים אחרים. מבחינת הלימודים, החידושים כה מהירים עד שהטכנולוגיות הנלמדות בסמסטר הראשון כבר לא מעודכנות בסמסטר האחרון. לכן אנו חייבים ללמד את הסטודנט כיצד ללמוד לבד. תוכנית הלימודים במכללה כוללת תרגילים, פרויקטים ואתגרים הדורשים מהסטודנט לחקור בעצמו, להעז ולהתנסות בדברים שהם מעבר למה שנלמד בכיתה ומכשירים אותו לחיים של לימודים בהמשך. אנו גם נותנים לסטודנטים כלים ללימוד עצמי. רוב השיעורים מוקלטים ונמצאים לרשות הסטודנטים באינטרנט, לכל קורס מחולקת חוברת עם תצלומי השקפים והערות המרצים, יש פורומים של סטודנטים באינטרנט לדיון בבעיות מקצועיות ויש הפניות לקישורים ספציפיים. כל זאת על מנת שהסטודנט יוכל ללמוד כיצד ללמוד.

ומה בקשר לעבודה בתחום פתוח התוכנה ?

המאפיין החשוב ביותר הוא אופי הלימודים. מתחילתם הלימודים עוסקים במקצוע עצמו ולא בתיאוריות מסביב. כבר מהשיעורים הראשונים לומדים ומתרגלים פעילויות שהן דומות לעשייה עצמה בעבודה העתידית. הלימודים הם מעשיים מאוד ומכשירים את הסטודנט ישירות לקראת עתידו. בניגוד למקצועות רבים אחרים (רפואה, ארכיטקטורה, כלכלה, משפטים ועוד) בהם לומדים שנים תיאוריה ואחר כך עוסקים בסטאז׳ המקשר בין הלימודים לעולם האמיתי, במחשבים לומדים כבר בתחילה את אותם הכלים והשיטות שישמשו את הסטודנט לאורך כל הקריירה שלו. זה הופך את הלימודים למעניינם, דינמיים ומועילים הרבה יותר. זה גם מאפשר לסטודנטים מצטיינים להתחיל לעבוד עוד בתקופת הלימודים. כך לדוגמא המרכז הטכנולוגי של מכללת סלע, שהוא מרכז מקצועי ברמה גבוהה מאוד, קולט מכל מחזור במכללה, מספר סטודנטים מצטיינים עוד בזמן הלימודים. הלומדים את מקצועות התוכנה נהנים מכך שבסיום הלימודים הם עובדים במקצוע אותו למדו. בניגוד למקצועות שונים כגון שפות, כלכלה, תקשורת ואפילו משפטים, בתחום המחשבים רוב הבוגרים לא צריכים להתחיל הכשרה חדשה לאחר הסיום כדי להתפרנס. לכן כדי להכין בצורה מיטבית את הסטודנט לעבודה, הסטודנטים במכללה מבצעים בכל סמסטר שני פרויקטים מעשיים שיכולים לשמש בסיס למוצר אמיתי. זו ההזדמנות שלכם להצטרף לאחד ההסמכות המקצועיות והמקיפות ביותר בארץ, ללמוד מן המרצים הטובים ביותר, ולקבל הסמכה בינלאומית יוקרתית.

לפרטים נוספים ותיאום פגישת ייעוץ אישית התקשרו עכשיו:
*סלע (*959 מטל' נייד), או 1-700-700-678