מהמגרש להייטק
מה משותף לקפטן קבוצת כדורעף, אופנוען כבד וגיימר? בשנים האחרונות, אפשר לראות יותר ויותר אנשי הייטק ייחודיים שהתברגו בחברות סטארטאפ מצליחות. חברות תוכנה בשוק בישראל פורחות (גם בתקופה של מיתון עולמי), ונזקקות לעובדים רבים מגוונים ויצירתיים. תשכחו ממה שחשבתם על ה"גיקים מההייטק", אנשי הפיתוח הטובים ביותר נראים כיום לגמרי אחרת. סקרנים?? בכתבה זאת שלושה סיפורים ייחודיים של מתכנתים מרקעים בלתי צפויים שהצליחו, ובגדול!

קפטן קבוצת כדור עף בערב, מפתח תוכנה ביום

עומר פלג, ודאי מוכר לכם מעברו כקפטן מכבי תל אביב, ושחקן נבחרת ישראל בכדורעף. בחמשת השנים האחרונות במכבי, עומר זכה בחמש אליפויות וחמישה גביעים וכן ייצג עם מכבי את ישראל בגביע אירופה. בשנתיים האחרונות, החליף עומר את מסלול חייו לכיוון ההייטק. "סיימתי תואר ראשון בפיזיותרפיה, ולקראת סיום הלימודים הבנתי שאני לא רוצה לעסוק בזה, התעניינתי אצל חברים וקיבלתי המלצות על סלע. בסלע למדתי במסלול בוקר, בערב עדיין הלכתי לאהבה השנייה שלי- כדור עף. בתום לימודי שנה וחודשיים, הציעו לי לעבור למסלול יהלו"ם – מסלול ייחודי בסלע, המיועד לבוגרים מצטיינים במסלולי פיתוח תוכנה. במסלול זה משתלבים הבוגרים בחברות הייטק בתפקידי פיתוח או בפרויקטי פיתוח של סלע. המעבר למסלול יהלו"ם היה שדרוג גדול מבחינה מקצועית, עבדתי תכל'ס בפרויקט בעולם האמיתי וגם זכיתי לליווי מקצועי מטעם סלע. היו גם חבר'ה שבאו עם תואר ממדעי המחשב, שלמדו המון תיאוריה ולא תכלס – המרחק בין הידע לבין הפרקטיקה היה גבוה, פרויקט יהלו"ם מאוד עזר להם. עומר עבד כחצי שנה בפרויקט יהלו"ם, לאחר מכן המשיך לפרויקטים שונים בסלע. בחודש מאי האחרון, הצטרף עומר למחלקתALM בסלע כיום הוא עובד בפרויקט של NICE.

חילופי משמרות בספסל

כיום עומר החליף את אהבתו לכדורעף, בפרויקט הטמעה גדול בNICE ואצל לקוחות נוספים. במה זה מתבטא? "בחרתי באולם כדורעף שנמצא חמש דקות מהבית שלי, אני כבר לא מגיע לכל האימונים, אין טיסות לחו"ל וסדר היום השתנה לכיוון של- לקום בבוקר לעבודה ולעשות קריירה ממשהו שאני מאוד אוהב. מטבעי אני אדם מאוד אופטימי ואני מרגיש מצוין עם השינוי הזה, לאורך הדרך גם הרגשתי שתומכים בי ואני במקום טוב. עוד בתקופת היותי סטודנט כאשר נאלצתי להחסיר משיעור בעקבות משחק, או כמה ימי לימודים עקב טיסה למשחק בחו"ל, המרצים בסלע תמכו בי והבינו אותי. אם יש מישהו שמתלבט וחושב על כיוון של הייטק, אז בלי ספק הייתי ממליץ לו לדבר עם סלע. החוויה האישית שלי הייתה חיובית ביותר, תמכו בי גם כתלמיד וגם כעובד".

בבוקר רוכב על Kawasaki, בערב לומד פיתוח תוכנה

גם יבגני סוקולנקו לא ממש מאופיין כחנון המחשבים הטיפוסי. יבגני הוא חובב אקסטרים וכשכזה הוא מגיע עם תחביב כבד- אופנוע Kawasaki כסוף תוצרת יפן. האופנוע זה תחביב הנמשך כבר 8 שנים והוא זורם לו בדם. מדי שבת הוא נוסע עם האופנוע נסיעות למרחקים. "האופנוע הוא חלק ממי שאני, נסיעות ארוכות כשהרוח שורקת באוזניים זה מה שאני אוהב." לפרנסתו, יבגני עובד במשרה מלאה כטכנאי אלקטרוניקה. על ההגעה לסלע יבגני מספר " תוך כדי העבודה בחברה הבנתי שאני מעונין לשדרג את עצמי ולהתמקצע בתחום של תכנות. התחלתי לברר היכן כדאי ללמוד הייטק כמקצוע לחיים, וכל מי שהתייעצתי עמו הציע שאברר בסלע". כיום, חמישה חודשים אחרי, יבגני משלב לימודים ועבודה במכללת סלע "האווירה במכללה מאוד נחמדה ומכוונת ללימודים . רוב הסטודנטים כאן עם ניסיון קודם בעבודה ובחיים והם לא הגיעו לבלות או להעביר את זמן בכייף, הם פה בשביל לעשות את הסוויץ' בקריירה ובחיים. אחרי הלימודים אני מעונין להישאר במקום עבודתי ולעבור לתפקיד של מפתח תוכנה". יבגני עובד בחברה הבונה מערכת דיבורית לקסדות אופנועים. החברה היא חדשנית בתחומה והיא מוכרת את הקסדות שלה בקרב 65 מדינות בעולם . "מאחר ואני בעצמי חובב מושבע של אופנועים, זה מאוד מדבר אלי. חוץ מעבודתי השוטפת, אני משתתף בפעילויות ניסוי כלים- מדידת קסדות שעיצבנו במפעל, יחד עם הדיבורית שהתקנו לבדיקת הנוחות וההתאמה. בתום הניסוי אני נותן רעיונות מה יש לשפר ומה לא – מה לא נוח ועוד ,כך אני משלב בין האהבה הגדולה שלי לאופנועים ובין קריירה רצינית בפיתוח".

World of Warcraft

תום נטע, הוא מה שנקרא גיימר בכל רמ'ח איבריו. תום חובב משחקי רשת ועד לפני כשנתיים ניתן היה למצוא אותו בעולם הפנטזיה שבו שולטים אוואטרים, אורקים, וגמדים. לפני שהתחיל ללמוד בסלע, עבד תום בעבודות זמניות ובין לבין בילה מול המחשב שעות ארוכות. באחת העבודות שעבד בהן, נפגש עם צוות של תמיכה טכנית ומתכנתים, המפגש הזה הוליד בתום רעיון חדש של קריירה כבודק תוכנה. חיפוש מהיר באינטרנט העלה את מכללת סלע. "התחלתי ללמוד ללא שום ניסיון קודם בתכנות במטרה להיות בודק תוכנה, אבל בסיום הסמסטר הראשון, פנה אלי ראש מסלול תכנות ואמר לי שהתרשמו ממני מאוד והמליצו לי לעבור למסלול תכנות. מאוד חששתי מזה, כי לא הייתי בטוח שאני מסוגל, וחשבתי שזה ישלב הרבה מתמטיקה, ובנוסף לזה ראיתי תלמידים אחרים שהיו עם ניסיון בתכנות והיה להם יותר קל ממני. אחרי בערך שנה, כאשר התקרבנו לסוף המסלול, הציעו לי להצטרף לפרויקט יהלו"ם, שהוא פרויקט אינטנסיבי שבו צריך להוכיח את עצמך וגם ללמוד הרבה, אבל המטרה העיקרית שלו היא להביא אותך לרמה גבוהה בה כל מקום ירצה להעסיק אותך. בסוף המסלול סלע העסיקו אותי בתור מתרגל, ולאחר מכן כבר בגיל 23, התחלתי לעבוד בחברות חיצוניות דרך סלע, בשנתיים האחרונות אני עובד במל"מ דרך סלע, על פרויקט גדול מאוד."
מתי אתה מוצא זמן למשחקים?
בזמן העבודה אני נותן את כולי ועסוק אך ורק בדברים שקשורים לכתיבת קוד. כשאני חוזר הביתה אני מתחיל את העבודה השנייה שלי- World of Warcraft. מהרגע שאני מגיע הביתה ועד השינה אני משחק מול המחשב- שזה יוצא בערך 4-4 וחצי שעות ביום. שאר הזמן אני רואה תכנים ביוטיוב שקשורים למשחקים, כמו טורנירים ב- 2 Starcraft או Let's Plays , כי לפעמים פשוט בא לי לראות אנשים אחרים משחקים במשחקים שלי אין זמן לשחק בהם. בעתיד אני מקווה למצוא דרך לעבוד בתחום של גיימיפיקציה, שזה מקצוע שלדעתי הולך לשנות את החיים שלנו ע"י שילוב אלמנטים של משחקים בדברים היומיומיים שאנחנו עושים"

אין ספק כי תחום התוכנה עובר שינוי דרסטי. בשינוי מן הדעה הרווחת על מתכנתי מחשבים חנונים ממושקפים, ניתן למצוא כיום מתכנתים מעולים, אשר מנפצים את המיתוס על אפרוריות התחום. אחרי הכול, מדובר באחד המקצועות היצירתיים ביותר, אשר נדרשים בו אנשים חריפים. הצטרפו ליבגני, לעומר ולתום. זוהי הזדמנות להשתלב בסמסטר לימודים הקרוב. ועכשיו חדש- מבדק התאמה ללא תשלום!
לתיאום פגישה וקבלת מבדק התאמה התקשרו 03-6176666